Patelnia to przyrząd niezbędny w każdej kuchni. Do użytku w gastronomii warto wybrać profesjonalne patelnie jak najwyższej jakości. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele przeróżnych urządzeń do smażenia. Jakie są rodzaje patelni? Która będzie najlepsza dla mojej restauracji? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.
Patelnie gastronomiczne - rodzaje
Patelnie gastronomiczne możemy podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę ich wielkość, materiał z którego zostały wykonane, konkretne funkcje. Oprócz klasycznych patelni, które wymagają źródła ciepła by coś na nich przyrządzić dostępne są osobne urządzenia służące do smażenia, są to tak zwane patelnie przechylne lub wychylne. Doskonale sprawdzą się w restauracjach, stołówkach i punktach gastronomicznych nastawionych głównie na serwowanie dużej ilości smażonych dań w jednym czasie. Patelnie uchylne (dostępne w innej kategorii) mają pojemność od 60 l, wykonane są ze stali nierdzewnej, zasilane na gaz lub energię elektryczną. Patelnia przechylna powinna mieć ręczny mechanizm unoszenia misy, ułatwiający jej opróżnienie oraz zawór doprowadzający wodę, niezbędną do czyszczenia.
Nie każda restauracja musi posiadać patelnię przechylną, ale każda musi być wyposażona w zestaw profesjonalnych patelni o zróżnicowanym przeznaczeniu. Jeśli chodzi o klasyczne patelnie to różnią się one nie tylko wielkością (od 115 mm do 400 mm), ale przede wszystkim funkcjami. Wyróżniamy patelnie: uniwersalne, do smażenia ryb, do naleśników, grillowe, do przyrządzania paelli, woki oraz patelnie głębokie. Jednak nie funkcje są najważniejsze a materiał z którego została wykonana patelnia. Najpopularniejsze są patelnie aluminiowe pokrywane najczęściej teflonową powłoką. Takie patelnie wykonane są z odlewu aluminium dzięki czemu szybko i równomiernie się nagrzewają, są lekkie. Zaletą takich patelni jest fakt, że potrawy można przyrządzić na niewielkiej ilości tłuszczu. Patelnie aluminiowe występują również w wersji z powłoką nanoceramiczną, czyli marmurową, nieprzywierająca warstwą odporną na wysokie temperatury (do 250 stopni).
Materiał wykonania
Obok patelni aluminiowych mamy te wykonane ze stali walcowanej, najpopularniejsze wśród szefów kuchni. Są niezwykle wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, doskonale się nagrzewają. Ze stali walcowanej wykonane są również specjalne patelnie do paelli z dwoma uchwytami dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, nawet do 800 mm. Patelnie ze stali nierdzewnej występują również w wersji z powłoką teflonową, mogą być również emaliowane. Kolejną grupą są patelnie żeliwne, najbardziej uniwersalne. W przeciwieństwie do patelni aluminiowych długo utrzymują ciepło, dzięki czemu doskonale nadają się do serwowania dań na gorąco. Można wkładać je do piekarnika i co bardzo istotne nadają się do wszystkich typów kuchenek, nawet indukcyjnych. Jednak ich użycie wymaga zastosowania większej ilości tłuszczu, co dla wielu jest wadą.
Jedna patelnia to za mało
Profesjonalne patelnie to podstawa funkcjonowania każdej dobrej restauracji. Warto zakupić różne patelnie. Te przeznaczone do ryb są na tyle duże, że można podać rybę w całości. Dzięki płytkim patelniom do naleśników, usmażone placki będą cienkie i chrupiące. Małe patelnie przydadzą się do przyrządzania blinów i innych placków.