Dobranie odpowiednich i jak najlepszych urządzeń, jakimi są wagi sklepowe to spore wyzwanie. Jest ono związane z dogłębną analizą jej licznych funkcji, a także analizą potrzeb, zależnych od stanowiska, w którym dane wagi będą używane.
Obecnie na rynku producenci oferują coraz większy wybór wag sklepowych, w różnych rodzajach. Część z nich okazuje się być niezastąpiona jako waga samoobsługowa (na przykład na stoiskach z warzywami i owocami bądź ze słodyczami, które kupujemy na wagę). Inne z kolei świetnie sprawdzą się podczas współpracy z pozostałymi urządzenia w sprzedażowym systemie. Wszystkie te wagi można podzielić na kilka kategorii i zastosowań.
Główny podział to ten na wagi przemysłowe i sklepowe. Wagi sklepowe to te, których używa się w sklepie przy kliencie bądź też klient sam z nich korzysta. Z kolei wagi przemysłowe to urządzenia stosowane w sklepach oraz pozostałych przedsiębiorstwach handlowych. Znaleźć je możemy na zapleczach sklepów i marketów. Producenci oferują poza tym również inne rodzaje wag, jak chociażby wagi dynamiczne, laboratoryjne czy też samochodowe.
Wagi sklepowe dzielimy na:
- wagi kalkulacyjne
- wagi proste i wagi kontrolne
- wagi etykietujące
Jest to najprostszy podział wag sklepowych. Wśród wyszczególnionych grup można wyróżnić także po kilka podgrup.
Wagi sklepowe etykietujące
Każda waga etykietująca powinna mieć te same funkcje, co waga prosta i waga kontrolna. Waga etykietująca umożliwia dodatkowo także drukowanie etykiet zawierających kod kreskowy oraz wszelkie pozostałe informacje dotyczące sprzedawanego produktu. Nowe wagi etykietujące dają możliwość wydruku etykiety z takimi danymi, jak: kod kreskowy, informacje podstawowe, czyli nazwa towaru, cena za kilogram, masa oraz należność, a do tego jeszcze datę przydatności do spożycia, datę produkcji, dane dotyczące pochodzenia towaru, skład produktu, napisy reklamowe, logo firmy i elementy graficzne. Ilość tych wszystkich danych zależy wyłącznie od tego, co zaprogramujemy w pamięci danej wagi. Wagi etykietujące wykorzystuje się głównie w takich sklepach, gdzie produkty inaczej się mierzy, a inaczej opłaca. Przykładem są markety, które posiadają osobne stoiska wędliniarskie i mięsne, bądź też samoobsługowe stoiska z warzywami i owocami. Taką wagę można też bez trudu podłączyć do komputera. Jest to zazwyczaj nawet wymagane, aby móc odpowiednio zaprogramować nazwę produktu oraz inne dane go dotyczące.
Wagi sklepowe kalkulacyjne
Wagi kalkulacyjne posiadają więcej funkcji niż wagi kontrolne. Ich główną różnicą jest to, że kalkulacyjne posiadają możliwość wprowadzania do pamięci obsługiwanego urządzenia cenę jednostkową danego towaru, potrafią też obliczyć należność za zważony towar. Czasami cenę jednostkową da się też wprowadzić ręcznie, już po zważeniu produktu. Wagi kalkulacyjne używane są zazwyczaj w niedużych punktach handlowych, przykładowo mogą to być niewielkie sklepy spożywcze, które mają tylko jedno stoisko kasowe, oraz stragany na bazarze. Należność, którą wyliczy urządzenie, trzeba ręcznie wprowadzić na kasę fiskalną, aczkolwiek część nowszych wag kalkulacyjnych da się już od razu podłączyć do kasy fiskalnej bądź też komputera. Warto wiedzieć, że wagi kalkulacyjne nie potrafią wydrukować etykiety.
Wagi sklepowe proste - kontrolne
Wagi proste to najbardziej podstawowy rodzaj wag sklepowych. Ich zadaniem jest jedynie podanie masy ważonego produktu. Tych wag używa się głównie w zakładach przemysłowych, mniejszych punktach handlowych oraz w gastronomii. Zasilają je najczęściej akumulatory, dlatego dobrze sprawdzą się na giełdzie, bazarze bądź targowisku.
Zobacz pozostałe urządzenia sklepowe w naszej ofercie.