W branży gastronomicznej bardzo często istnieje konieczność zmierzenia temperatury produktów spożywczych. Sprawdzamy czy osiągnęły one odpowiednią temperaturę zamrożenia lub odpowiednią temperaturę po obróbce cieplnej. Jest to konieczne, by zawsze mieć pewność, że podajemy klientom bezpieczne produkty. Urządzeniami wykorzystywanymi do mierzenia temperatury w gastronomii są pirometry. Umożliwiają one bardzo dokładny pomiar temperatury, zarówno dodatniej, jak i ujemnej.
Pirometry - jakie są ich rodzaje i jak działają?
Pirometr mierzy temperaturę za pomocą podczerwieni, dzięki temu może to zrobić bez konieczności dotykania obiektu. Dzięki temu można go wykorzystać w nawet trudno dostępnych miejscach lub w sytuacji zmiennych warunków. Dostępne są również urządzenia z sondą penetracyjną, którą można włożyć w produkt, którego temperaturę chcemy zmierzyć. Urządzenia marki TESTO dostępne są również w wersji kieszonkowej, której wymiary są o wiele mniejsze od standardowej wersji. Można mieć je zawsze przy sobie i użyć w każdych warunkach. Dokładność pomiarów wersji kieszonkowej jest jednak mniejsza i wynosi +-3 stopnie, podczas gdy dokładność pomiarów wersji standardowej +-1,5 stopnia. Kolejną ważną cechą jest zakres pomiarów, a też może wynosić od -50 stopni do +300 stopni, w zależności od urządzenia. W przypadku pirometrów z sondą, warto również zwrócić uwagę na parametry sondy penetracyjnej, które zazwyczaj różnią się od parametrów pomiaru na podczerwień. Niektóre urządzenia są dodatkowo wodoodporne lub posiadają sygnał dźwiękowy.
Zastosowanie pirometrów w gastronomii
Pirometr posiada szerokie zastosowanie w gastronomii. Z jednej strony można nimi mierzyć temperaturę w miejscach, które przygotowują posiłki, czyli np. w restauracjach. Sprawdzać, czy składniki osiągnęły pożądaną temperaturę podczas obróbki cieplnej za pomocą sondy penetracyjnej lub czy są przechowywane w odpowiednich warunkach. To również ważne urządzenie w sklepach, które pirometrem mogą sprawdzić czy podczas dostawy produktów nie został przerwany łańcuch chłodniczy, a więc czy np. produkty zamrożone nie rozmroziły się.