Jak otworzyć catering dietetyczny?

Autor     maj 27, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Pomysł na biznes    0 Komentarzy
Jak otworzyć catering dietetyczny?

Globalny trend świadomego, zrównoważonego i zdrowego odżywiania skłania nas coraz częściej do przechodzenia na rozmaite diety i specjalistyczne żywienie. Wiele osób jednak nie ma czasu, energii lub motywacji, by codziennie poświęcać czas na przygotowanie posiłków. Taki stan rzeczy sprawia, że ludzie chętnie decydują się na usługi cateringu dietetycznego jako element łączący szybkość i wygodę fast foodu ze zdrowiem i smakiem płynącym z potraw typu slow food. Jak zatem wejść do takiej branży i jak otworzyć catering dietetyczny?

Czym różni się catering dietetyczny od typowej restauracji?

Chociaż catering dietetyczny związany jest z żywieniem, to zdecydowanie różni się od prowadzenia restauracji. Podstawowa różnica polega na tym, że to my musimy fizycznie dojechać lub dotrzeć do naszych klientów, nie oni do naszego lokalu. Z jednej strony stanowi to dodatkowy wydatek - musimy wyposażyć naszą firmę w rowery, skutery lub samochody służbowe. Jednak z drugiej strony nie musimy inwestować w salę czy przestrzeń przeznaczoną do żywienia na miejscu. Łączy się z tym również fakt, że nie musimy wydawać ogromnych kwot na wynajem lokalu w atrakcyjnych punktach miasta - równie dobrze możemy prowadzić działalność w ustronnym miejscu.

Kolejną różnicą jest to, że centrum logistyczne musi być tu nieco bardziej zaawansowane niż w typowej restauracji - zamiast kelnerów i barmanów zatrudnimy osoby do nadzorowania zamówień i dietetyków, którzy skomponują menu zgodne z zapotrzebowaniem danego klienta.

Jak otworzyć catering dietetyczny - kwestie formalno-prawne

Pierwszym krokiem jest oczywiście rejestracja spółki. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej jest to bezpłatny i nieskomplikowany proceder.

By założyć jednoosobową działalność gospodarczą, udajemy się do urzędu właściwego dla miejsca prowadzenia cateringu lub wypełniamy wniosek przez internet. Tak jak w przypadku lokali gastronomicznych, tak i tutaj musimy dysponować kuchnią, która będzie spełniała normy HACCP. Obowiązkowe będzie przeprowadzenie kontroli wody i wentylacji. Analiza mikrobiologiczna wody to koszt około 250 złotych, zaś cena badania wentylacji zależy od wielkości pomieszczenia i ilości punktów do skontrolowania - nie mniej niż 75 złotych. Warto w tej kwestii współpracować z Sanepidem. Urzędnicy wytłumaczą nam, jak należy dostosować pomieszczenie do przygotowania żywności. Na 14 dni przed rozpoczęciem działalności zgłaszamy taki zamiar Powiatowemu Inspektoratowi Sanitarnemu, który bezpłatnie podda kontroli nasz lokal i wyda pozwolenie na rozpoczęcie działalności.

Jakie koszty czekają na nas na starcie?

Lista elementów niezbędnych do prowadzenia działalności jest nieco krótsza niż w przypadku otwarcia restauracji, jednak wydłuża się jeśli chodzi o kwestie zarządzania i ekspozycji.

Do kosztów niezwiązanych z przygotowaniem posiłków możemy zaliczyć sprzęt i akcesoria biurowe, wśród których najważniejszy jest laptop oraz telefon służbowych. Warto zakupić duże biurko z dopasowanym krzesłem - odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli nam na komfortową pracę z klientami bez uczucia zmęczenia i obolałych pleców.

Ruchomym kosztem jest szeroko rozumiany branding firmy, czyli np. stworzenie strony internetowej, sporządzenie logo, copywriting oraz opłacenie kampanii reklamowej. Wszystkie te zabiegi mają na celu wpłynięcie na rozpoznawalność firmy.

Natomiast by dostarczyć produkty do naszych klientów, należy zaopatrzyć się w pojazdy służbowe. Mogą to być skutery, rowery i samochody w zależności od tego, jaki zasięg będzie miała działalność.

Przygotowawszy nasz catering od strony wizualnej, należy zadbać o wyposażenie kuchni. Podstawą będzie zakup sprzętów, które pozwolą nam na obróbkę składników - zarówno termiczną, jak i fizyczną. Wśród nich warto zakupić: piec konwekcyjno-parowy, miksery planetarne, komplet do gotowania sous-vide oraz pakowarki próżniowe.

Urządzenia to nie wszystko. Na liście początkowych inwestycji muszą znaleźć się również akcesoria kuchenne: noże, deski do krojenia, tarki i inne przybory. Choć wydają się drobiazgami, otwierają przed nami możliwości tworzenia rozmaitych potraw.

Istotne jest również pierwsze zatowarowanie: zakup przypraw, olei, sosów, produktów sypkich i innych składników, z których stworzymy nasze dania. By jednak przechowywać produkty spożywcze, przydadzą się pojemniki gastronomiczne (tzw. pojemniki GN) oraz urządzenia chłodnicze na świeże i chłodzone produkty.

Ostatnim etapem jest utrzymanie stanowiska pracy w czystości. Do tego posłużą nie tylko detergenty i chemia, ale również sprzęt: zmywarka kapturowa, mopy, szczotki i zmiotki.

Dysponując budżetem 60-70 tysięcy złotych, z powodzeniem możemy uruchomić catering dietetyczny. Jest to bardzo trafna inwestycja, biorąc pod uwagę szybkość zwrotu środków oraz stale rosnący popyt.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: