Schładzarki szokowe

Autor     sie 30, 2021     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Schładzarki szokowe

Schładzarki szokowe - dlaczego warto je mieć?

Przechowywanie potraw wymaga odpowiedniego sprzętu. Wiedzą o tym zwłaszcza posiadacze restauracji oraz osoby pracujące w gastronomii. Serwowanie ludziom jedzenia to ogromna odpowiedzialność. Źle przechowywana żywność nie tylko traci swój smak, ale i może poważnie zaszkodzić. Na szczęście jednak z pomocą przychodzą schładzarki szokowe – jedno z najnowszych odkryć w branży gastronomicznej! Dlaczego warto taką mieć? Jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej!

Schładzarka szokowa – co to?

Schładzarki szokowe służą do błyskawicznego schładzania oraz zamrażania dań i artykułów spożywczych. Podobnie jak zwykłe zamrażarki służą przechowywania produktów, jednak w przeciwieństwie do nich są znacznie bardziej wydajne. W ciągu 1,5 godziny potrafią one obniżyć temperaturę jedzenia z 70°C do zaledwie 3°C! Z kolei do całkowitego zamrożenia dania, urządzenie potrzebuje niespełna 4 godzin. Na tym jednak jeszcze nie koniec jej zalet. Okazuje się bowiem, że urządzenie nie tylko powstrzymuje proces psucia się potraw, ale i nie pozbawia ich smaku i aromatu. Dania mogą być w nich przechowywane nawet przez okres kilku miesięcy, a po ich wyciągnięciu wystarczy je umieścić w piecu konwekcyjno-parowym i gotowe! Pyszna i aromatyczna potrawa jest gotowa do wydania.

Zasady działania schładzarki szokowej

Po wrzuceniu do zamrażarki zawarte w potrawie cząsteczki wody ulegają zamrożeniu. Potrawy wstawione do zwykłych urządzeń zamarzają znacznie wolniej, przez co również zamarzająca woda tworzy większe kryształy. Ich rozmiar ma ogromne znaczenie – im są one większe, tym bardziej po rozmrożeniu danie zmieni swój smak. W trakcie rozmnażania roztapiające się kryształki wody wpływają negatywnie na rozerwanie wiązań pomiędzy cząsteczkami, z których potrawa się składa. W efekcie po rozmrożeniu zmianie ulegnie nie tylko jej smak, czy aromat, ale i kolor, konsystencja itp. Tym samym danie traci na swojej jakości. Degradacji ulegają również zawarte w nim składniki odżywcze, które stają się zupełnie bezwartościowe. Z pomocą schładzarki można temu jednak zapobiec. Schładzarki szokowe chłodzą znacznie szybciej, przez co w efekcie zamarzające cząsteczki wody tworzą kryształki o bardzo małych rozmiarach. Dzięki temu potrawy smakują i wyglądają identycznie jak chwilę po ugotowaniu!

Zalety używania schładzarek szokowych

Nie ulega wątpliwościom, że ich pojawienie się na rynku, zrewolucjonizowało gastronomię. Zastosowanie schładzarek nie tylko przyspiesza proces chłodzenia/mrożenia potraw, ale chroni je przed utratą walorów smakowych, zapachowych itp. Po rozmrożeniu zachowują one także swoją strukturę, jędrność, kolor itp. Najważniejsze jest jednak to, że skutecznie chronią jedzenie przed powstawaniem mikroorganizmów. Źle przechowywane potrawy są narażone na działanie bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. To jednak jeszcze nie wszystko. Schładzarki szokowe pozwalają na:

  • Przechowywanie schłodzonych potraw do 5 dni – po upływie tego czasu można je spożyć lub zamrozić w szafie mroźniczej i przechowywać nawet do kilku miesięcy;

  • Przestrzeganie norm HACCP oraz sanepidowskich – przechowywana w poprawny sposób żywność nie grozi zatruciem pokarmowym;

  • Przygotowanie restauracji na tzw. godziny szczytu – przygotowane wcześniej jedzenie wystarczy podgrzać w piecu, po czym danie jest gotowe do wydania.

  • Zwiększenie ruchu w restauracji – czas oczekiwania na potrawy skraca się, przez co stoliki zwalniają się szybciej. To z kolei pozwala na przyjęcie większej liczby gości, co przekłada się na zwiększenie zysków.

  • Zachowanie wysokiej jakości – mimo wcześniejszego przygotowania, po odmrożeniu dania nie zmieniają swoich walorów smakowych. Danie smakuje tak, jakby dopiero zostało ukończone.

Zastosowanie schładzarek szokowych przekłada się także na lepszą organizację pracy kuchni. Dania przygotowane z wyprzedzeniem wystarczy jedynie podgrzać, co nie wymaga interwencji szefa kuchni. Potrawę wystarczy jedynie zregenerować w piecu, co także zajmuje znacznie mniej czasu niż jej przygotowanie od podstaw. Schładzarki szokowe mają także pozytywny wpływ na zminimalizowanie strat w produktach. Nawet jeżeli klient w ostatniej chwili zamówi coś innego – przygotowane danie można odstawić do schładzarki z nadzieją, że zamówi je inny klient.

Schładzarki szokowe od SAS24.pl

Najnowsze modele schładzarek szokowych w przystępnych cenach znajdziesz na stronie sklepu internetowego SAS24.pl. Wśród nich znajdują się urządzenia marek takich jak: Hendi, Redfox, Rilling oraz Stalgast. Na klientów sklepu czeka również wiele atrakcyjnych promocji. Zapoznaj się z ofertą sklepu i przekonaj się, że dobrej jakości schładzarki szokowe (np. Redfox SHF 0511, czy Stalgast 3x GN 1/1) można nabyć w cenie poniżej 10 000 zł!

Powiązane posty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: