Obsługa kotleciarki

Autor     wrz 4, 2017     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Obsługa kotleciarki

W procesie wytwarzania żywności do większości zadań niezbędne minimum to para rąk i kilka podstawowych narzędzi i urządzeń. Dopóki mówimy o wytwarzaniu małych ilości oraz nie musimy zwracać uwagi na bardzo długi czas przygotowywania półproduktów i potraw, to takie minimum może wystarczyć.

W praktyce jednak żadna firma zajmująca się produkcją lub serwowaniem żywności nie może sobie pozwolić na taki komfort. Nie można efektywnie prowadzić firmy, gdy konkurencja jest w stanie zrobić to samo szybciej, w większej ilości a do tego taniej. Dlatego niezbędne jest rozszerzenie wspomnianego powyżej minimum o dodatkowe urządzenia, które sprawią, że praca stanie się bardziej efektywna, a koszty zmaleją. Wśród wielu taki urządzeń chcielibyśmy zwrócić uwagę na jedno z nich – jest to kotleciarka.

Czym jest kotleciarka?

Jest to elektryczne urządzenie znane również jako „steaker”, które dzięki odpowiedniemu nacinaniu i formowaniu przygotowuje i przetwarza mięso w formę gotowych do dalszej obróbki kotletów, steków, bitek itp.

Charakterystyczna budowa urządzenia pozwala na równomierne nacinanie włókien na całej powierzchni mięsa, dzięki czemu unikamy zbędnego miażdżenia pojedynczych płatów. Oznacza to, że minimalizowany jest wypływ naturalnych soków obecnych w mięsie, co przekłada się na znacznie lepszy smak gotowego produktu, a także na zmniejszenie strat na wadze. Co ważne, taki sposób wstępnego przygotowania znacznie skraca czas dalszej obróbki mięsa – jak choćby obróbki termicznej lub marynowania.

Jakie są rodzaje kotleciarek

Najprostszym rodzajem są niewielkie, ręcznie obsługiwane urządzenia. W odróżnieniu od bardziej zaawansowanych modeli mamy tu znacznie mniejszą liczbę ostrzy, mniejsza jest też oczywiście wydajność – niemniej osiągnięty efekt (właściwie nacięte mięso) jest niewiele gorszy, a niewielka liczba elementów ułatwia czyszczenie. Najczęściej jednak stosuje się urządzenia elektryczne, zapewniające znacznie większą wydajność, jednocześnie minimalizując ilość pracy ludzkiej niezbędnej do obsługi. Istnieją również rozwiązania hybrydowe, łączące funkcjonalność kotleciarki z innymi urządzeniami wspomagającym obróbkę mięsa – dobrym przykładem jest tu połączenie steakera z maszynką do mięsa.

Jak wygląda eksploatacja kotleciarek (obsługa, czyszczenie)

Głównym elementem roboczym kotleciarek jest seria noży tnących. Po umieszczeniu w maszynie kawałka mięsa przeznaczonego do obróbki, noże wykonują serię nacięć, po czym mięso przepuszczane jest przez urządzenie, a pracownik może umieścić w nim kolejną porcję mięsa. Wydajność procesu jest bardzo duża – może sięgać 100 kg/h lub nawet 800 kotletów na godzinę.

Mimo uniwersalności urządzeń, warto wiedzieć, że do niektórych typów mięs można zastosować dodatkowe przystawki zapewniające optymalną obróbkę – przykładowo może to być przystawka do mięsa drobiowego lub do mięsa na shoarmę. Ponieważ producenci mają świadomość w jakich warunkach będzie pracowało urządzenie, ważnym elementem podczas jego projektowania jest kwestia czyszczenia urządzeń w ramach bieżącej eksploatacji. W każdym z modeli stosunkowo prosta budowa umożliwia prosty demontaż w celu czyszczenia, a budowa ze stali minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii.

Jakie firmy powinny rozważyć zakup kotleciarki?

Przede wszystkim są to wszelkiego rodzaju zakłady przetwórstwa mięsnego. Odbiorcy są coraz bardziej wymagający, a świadomość zalet obróbki mięsa z wykorzystaniem kotleciarki sprawia, że mogą zmienić dostawcę mięsa jeśli obecny nie będzie oferował takich usług. Duże znaczenie z biznesowego punktu widzenia ma też fakt że koszt eksploatacji kotleciarki jest stosunkowo niewielki, natomiast efekt jej pracy można zaoferować klientom za znacząco wyższą cenę. Steakery są też często wybierane przez restauracje, dostawców cateringu oraz innych dostawców żywieniowych, którzy dzięki takiemu wyposażeniu są w stanie w razie potrzeby przygotować mięso dla dużych grup ludzi w krótkim czasie – maksymalizując tym samym zyski.

Możliwość dynamicznej zmiany wolumenu przygotowywanych dań jest obecnie bardzo ważna – czasem firma jest przygotowana na średnie, codzienne zapotrzebowanie, ale już duże jednorazowe zamówienie może popsuć opinię lokalowi jeśli nie podoła przygotowaniu wszystkiego w akceptowalnym czasie.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen