Krajalnice gastronomiczne – jak wybrać?

Autor     sie 28, 2017     Home , Rozwiązania dla handlu , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Krajalnice gastronomiczne – jak wybrać?

Krajalnice są urządzeniami, które przydają się w domu, jeśli ma się zwyczaj krojenia chleba czy szynki. Nie inaczej będzie w przypadku lokali gastronomicznych. Dzięki nim możliwe jest szybkie uzyskanie odpowiedniego kształtu poszczególnych składników, dzięki czemu dalsza praca będzie ułatwiona. Krajalnice gastronomiczne tym różnią się od zwykłych, że są dostosowane do pracy nad większą ilością artykułów spożywczych w ciągu dnia.

Zalety krajalnic gastronomicznych

Krajalnice gastronomiczne są bardzo przydatnymi urządzeniami, ponieważ w szybki sposób potrafią pokroić praktycznie każdy rodzaj jedzenia. Dlatego też sprawdzą się doskonale w piekarniach, sklepach, lokalach gastronomicznych itd. Przygotowane na nich pożywienie łatwiej się spożywa, ponieważ jest w mniejszych kawałkach. Taki sprzęt działa bardzo dokładnie, dlatego nie ma obaw, że coś zostanie nie do końca pokrojone, można dostosowywać grubość do indywidualnych preferencji lub do życzeń klienta, aby był zadowolony. Krajalnice gastronomiczne, ze względu na to, że muszą pracować na dużych obrotach, przez cały dzień i z uwzględnieniem różnych funkcji, zostały w specjalny sposób dostosowane do zachowania najwyższego poziomu higieny. Higiena jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania lokali gastronomicznych i innych tego typu miejsc, dlatego także i te urządzenia muszą być tworzone w zgodzie z zasadami. Krojenie produktów spożywczych na takich krajalnicach jest o tyle proste, że nie wymaga siłowego dociskania pożywienia podczas cięcia. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo palców, a poza tym otrzymać pokrojony produkt o bardzo estetycznym wyglądzie. Dodatkowo, jeśli zostaną jakieś resztki, które nie da się tak łatwo skroić, wówczas można w bezpieczny sposób – za pomocą płyty podawczej – docisnąć je, aby zostały pokrojone.

Rodzaje krajalnic

Rodzajów krajalnic jest wiele w zależności od tego, do jakich usług są potrzebne. Osobno można kupić krajalnicę do pieczywa, osobno do wędlin czy do warzyw. Można też zdobyć krajalnicę uniwersalną, czyli taką przeznaczoną do krojenia wielu rodzajów produktów spożywczych. Można też wyróżnić krajalnice wolnostojące albo do zabudowy. Te drugie dobrze jest umieszczać w specjalnie do tego przygotowanych miejscach, gdzie będą pasować pod względem budowy oraz zastosowanej kolorystyki. To stosunkowo nowe osiągnięcie w tej dziedzinie, ale cieszy się dużą popularnością. Można jeszcze wydzielić podział na krajalnice ręczne, półautomatyczne i automatyczne. Te pierwsze powinny być obsługiwane bezpośrednio przez pracownika, drugie są szybsze i świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie tnie się dużą ilość produktów, np. w sklepach wędliniarskich. Te ostatnie kroją zdecydowanie najszybciej i samodzielnie, dzięki czemu sprawdzą się u dystrybutorów, którzy kroją bardzo duże ilości produktów.

Aby wybrać odpowiednią krajalnicę, trzeba się przede wszystkim sugerować tym, do czego będzie ona służyła, czyli w jakim lokalu będzie się ją użytkować. Jeśli ma to być lokal gastronomiczny, to można w nim spokojnie umieścić krajalnicę wolnostojącą, ponieważ nie ma tam dużego obłożenia pracą takiego urządzenia. A w przypadku, gdy jest to zakład wędliniarski, to przyda się dobrej jakości krajalnica pod zabudowę.

Dodatkowe elementy

Krajalnice gastronomiczne muszą być dodatkowo wyposażone w pewne materiały eksploatacyjne, które się wymienia w przypadku dużego stopnia zużycia. Do krajalnic są zatem potrzebne specjalne noże, sitka ze stali nierdzewnej czy kamień gładzący. Wszystko to ma zapewnić komfort użytkowania i dobre wyniki podczas krojenia. Warto zapoznać się ze specyfiką tych urządzeń, aby wybrać to dostosowane do konkretnych potrzeb.

Przeczytaj również o rodzajach krajalnic.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen