Noże kuchenne - jak wybierać?

Autor     paź 21, 2022     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Noże kuchenne - jak wybierać?

Ostry nóż kuchenny to najważniejsza pozycja w Twoim kulinarnym arsenale. To jedyne narzędzie, które może zrobić wszystko, od krojenia całego kurczaka po drobne mielenie czosnku lub ziół. Ale kupno świetnego noża lub świetnego zestawu noży jest trudne. Na początek, prawie każdy nowy nóż jest ostry, jednak po pewnym czasie używania go, może się stępić co bardzo uprzykrza gotowanie czy przygotowanie potraw. Każdy kto ma pełne ręce roboty w kuchni każdego dnia powinien zastanowić się - jakie noże wybrać do kuchni?

Dedykowane noże kuchenne

Różne rodzaje noży kuchennych są używane do wielu zadań, a ustalenie, które noże są niezbędne w Twojej kuchni, może być trudne. Jakie więc noże wybrać do kuchni, tak by móc przyrządzać wszystkie dania? Dla wielu wystarczającym jest wybór dwóch uniwersalnych noży, jednak jeżeli profesjonalnie zajmujemy się gotowaniem, lub jesteśmy pasjonatami gotowania, powinniśmy rozpatrzeć zakup różnych noży, również opisanych w poprzednim artykule, tak by gotowanie było czystą przyjemnością.

Uniwersalny nóż kuchenny

Noże uniwersalne to połączenie noży szefa kuchni i noży do obierania. Świetnym przykładem takiego noża jest nóż uniwersalny GIESSER. Ostrze noża użytkowego jest dłuższe niż nóż do obierania i węższe niż nóż do obierania, aby zapewnić precyzję cięcia podczas prac, w których nóż szefa kuchni może być zbyt nieporęczny, a nóż do obierania zbyt mały.

Nóż szefa kuchni

Nazywany również nożem kucharskim, nóż szefa kuchni ma długie, szerokie ostrze, które zwęża się do ostrego końca. Ta konstrukcja pozwala mu szybko kołysać się w przód i w tył, co umożliwia szybkie mielenie i siekanie. Zazwyczaj mają prostą krawędź, która pozwala gładko przecinać żywność w kilku prostych ruchach. Nóż szefa kuchni Best Cut marki GIESSER świetnie nada się do każdej kuchni, w której przygotowuje się dania różnego rodzaju.

Tasak

Tasaki łatwo ćwiartkują mięso, kości i grube warzywa. Mają krótkie, szerokie ostrze przypominające topór z prostą krawędzią, dzięki czemu są przydatne do rąbania ruchem w górę i w dół. Propozycja Tasak V Sabatier jest doskonałą propozycją do rozwarstwiania mięsa. Istnieją 2 rodzaje tasaków: tasaki do mięsa, które są przeznaczone do przygotowywania surowego mięsa, oraz tasaki do warzyw, które mają cieńsze ostrze i lepiej nadają się do siekania warzyw i krojenia ryb. 

Nóż do krojenia pieczywa

Noże do chleba mają długie, proste ostrze z ząbkowaną krawędzią, które idealnie nadaje się do cięcia miękkich przedmiotów, zachowując je w nienaruszonym stanie. Niektóre noże do chleba mają przesunięte uchwyty, które mają zapobiegać uderzaniu knykciami użytkownika o deskę do krojenia. Dobrym wyborem noża do chleba jest nóż Sanelli STALGAST który posiada antypoślizgową rękojeść oraz wysokiej jakości i wytrzymałości ostrze.

Nóż do obierania

Nóż do obierania ma krótkie ostrze, które lekko zakrzywia się w dół, przypominając często kształt dzioba ptaka. Pozwala to na dokładne trzymanie noża, aby z łatwością obrać małe i nietypowe produkty, takie jak korzeń imbiru, marchewki czy owoc kiwi. Aby móc wygodnie obierać owoce, warzywa i korzenie warto zaopatrzyć się w tego typu nóż, do tego świetnie nada się niedrogi 9 centymetrowy nóż STALGAST.

Jakie noże wybrać do kuchni pod względem jakości?

Stal jest metalem używanym do tworzenia większości ostrzy noży, ale nie każda stal jest taka sama. Większość noży używa kombinacji stali nierdzewnej i stali węglowej, ale w różnych ilościach. Stal nierdzewna jest odporna na rdzę i korozję, podczas gdy stal węglowa może mieć lepszą i ostrzejszą krawędź. Najlepiej poszukać noża, który oferuje „stal nierdzewną o wysokiej zawartości węgla”, jeśli pragnie się mieć w kuchni noże wysokiej jakości. Ponadto noże mogą być kute lub stemplowane. Kute noże powstają, gdy pojedynczy kawałek stopionej stali jest cięty i bity do pożądanego kształtu. Ostrze jest mocne, z ciężkim zagłówkiem, który jest rozkloszowanym kawałkiem metalu w miejscu, w którym rękojeść styka się z ostrzem, zaprojektowanym w celu ochrony dłoni podczas cięcia. Ponieważ kute ostrza są generalnie mniej elastyczne niż tłoczone, są mniej podatne na zginanie z upływem czasu.

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen