Sztuka kulinarna, czyli ekskluzywna restauracja Galerią Sztuki Kulinarnej

Autor     lut 3, 2021     Home , Działalność firmy , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Sztuka kulinarna, czyli ekskluzywna restauracja Galerią Sztuki Kulinarnej

Czym jest galeria sztuki? 

Zgodnie z definicją słownikową (za Słownikiem Języka Polskiego) galerią jest salon wystawowy, w którym sprzedaje się dzieła sztuki. W trudnych czasach pandemii COVID-19 oraz obostrzeń z niej wynikających po kilku miesiącach zamknięcia od 1 lutego 2021 roku otwarte zostały muzea i galerie sztuki. Warunkiem jest jedynie funkcjonowanie tych instytucji w ścisłym rygorze sanitarnym, który uwzględnia 1 osobę na 15m2

Sztuka kulinarna - co to takiego?

Sztuka kulinarna to umiejętność przygotowania jedzenia w sposób pożywny i estetyczny. Prawdziwa sztuka kulinarna w przeciwieństwie do innych dzieł jest konsumowana wielozmysłowo. Twórca realizujący dzieło łączy tradycyjne składniki z wyczuciem smaku, doborem aromatu i zachwycającym wyglądem dzieła, dlatego sztuka kulinarna może zachwycać każdego, nie tylko wykwintnego smakosza.

Dzieło sztuki kulinarnej w ekskluzywnej restauracji.

Jest wiele galerii sztuki, które prezentują wystawy dzieł żyjących jeszcze twórców. W każdej z nich można obejrzeć dzieła mistrzów, nabyć je w oryginale lub nabyć również wierne kopie tych dzieł.

sztuka kulinarna

Czym od galerii różni się restauracja, w której Szefem Kuchni jest znany powszechnie kucharz, spod ręki którego wychodzą dania budujące emocje zbliżone do tych, jakie przeżywamy widząc obraz, rzeźbę lub inną formę sztuki? W restauracji nie chodzi tylko i wyłącznie o zaspokojenie głodu – w tym celu idzie się do baru lub jadłodajni. Sztuka kulinarna wychodząca spod ręki mistrza to przede wszystkim estetyka i piękno. I często jest to sztuka na wysokim poziomie, wymagająca nie tylko dobrej znajomości warsztatu, ale także technologii kulinarnej i procesów zachodzących w materii w trakcie obróbki termicznej.

Czy sama restauracja może być galerią sztuki kulinarnej?

Kto nie miał nigdy wrażenia, że pierwszy ruch widelcem lub nożem niszczy piękno dzieła, które kelner przed chwilą postawił przed nim? Kto choć raz przeżywał ten zachwyt, dokumentując go szybko wykonaną fotką, chwaląc się dziełem w mediach społecznościowych. A skoro tak - czy danie to nie było dziełem sztuki a miejsce, w którym takie dania są serwowane nie jest galerią?

A gdyby w takim miejscu, które dotychczas było restauracją, powstała rzeczywista galeria, w której w odpowiednich warunkach prezentacji wystawione zostają rzeczywiste dzieła sztuki kulinarnej, które można obejrzeć na żywo, a nie tylko z menu? Co, gdyby gość wchodzący do takiej galerii wybierał i zamawiał wierne kopie tych dzieł, które oglądał przed chwilą? W wielu galeriach sztuki istnieje możliwość nabycia fotokopii dzieł, które w trakcie zwiedzania z podziwem się ogląda. Co z taką kopią można zrobić? Większość z nas zabiera je ze sobą, traktując je jako skarb. Nieliczni próbują wziąć ze sobą oryginał – w żadnej mierze do czegoś takiego nie zachęcamy.

Sztuka kulinarna wzbudza emocje.

Sztuka wzbudza emocje. Najczęściej są to emocje pozytywne. Zachwycamy się nad dziełem, które widzimy, wzruszamy się. Zdarzają się również emocje negatywne. Dochodzi wtedy do czynów, o których czyta się w mediach. Jednym z najlepiej chronionych dzieł sztuki jest Mona Lisa, chroniona za kuloodpornym szkłem. Dlaczego? Nie tak dawno, bo w 1956 roku część obrazu została poważnie uszkodzona, gdy została oblana kwasem przez zwiedzającego. W tym samym roku uszkodzenie było skutkiem uderzenia kamieniem. Takich sytuacji w muzeach i galeriach jest całkiem sporo. Mniej medialne są sytuacje, w których zwiedzający galerię wyładowuje swoje emocje na kopii dzieła. 

Konsumpcja dzieła sztuki kulinarnej serwowanego na eleganckim talerzu może być swoistą profanacją, zniszczeniem, dokonywanym na kolejnej kopii dzieła. Skutkiem ubocznym zniszczenia dzieła jest miłe najczęściej uczucie nasycenia i zaspokojenia potrzeb. Z punktu widzenia biologii zaspokojenie głodu jest związane z poziomem glukozy we krwi, którego poziom rejestruje podwzgórze mózgu. Przeciwieństwem głodu jest uczucie sytości. W trakcie tej zmiany ważny jest czas. Dlatego ważna jest celebracja posiłków, dlatego ważne są miejsca, które zaspokajają nie tylko kubki smakowe, ale również wrażenia estetyczne.

Restauracja może być swoistą galerią sztuki, w której sztuka podziwiana jest i konsumowana w samotności. Trudno sobie bowiem wyobrazić możliwość obcowania ze sztuką przy wspólnym stole, z zachowaniem rygoru sanitarnego tj. z ograniczeniem 1 osoba na 15m2

Życzenia

Pisząc ten artykuł mamy nadzieję, że niebawem tego typu rozważania będą dotyczyć przeszłości, że niebawem przyjdziemy do naszych ulubionych galerii smaku, że siądziemy przy jednym stole ze znajomymi i będziemy mogli cieszyć się towarzystwem współbiesiadników oraz wyglądem i smakiem dań, będących swoistymi dziełami sztuki – sztuki kulinarnej.

Mamy również ogromną nadzieję, że wkrótce to wcale nie będzie wymagało wielkiego charakteru, ani jak mawiał mistrz Herbert nie będzie wymagało niezbędnej odwagi lub jak to czasem się dziś mówi obywatelskiego nieposłuszeństwa, lecz będzie to kwestia smaku, tak smaku. I tego Państwu, jak i sobie szczerze życzymy. Smacznego ☺

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: