Rodzaje wag technicznych

Autor     wrz 18, 2017     Home , Działalność firmy    0 Komentarzy
Rodzaje wag technicznych

Czym wagi techniczne, czasem określane też jako wagi przemysłowe różnią się od ich domowych wersji? Przede wszystkim jakością i trwałością. Muszą one być projektowane pod kątem bardzo intensywnej eksploatacji i nie tracić swojej dokładności nawet po tysiącach użyć. Tym bardziej, że wagi tego typu często są legalizowane zgodnie z przepisami ustawy "Prawo o miarach". Bez takiej legalizacji nie można wykorzystywać wagi w celach handlowych. Dostępnych rodzajów i modeli wag jest bardzo dużo. Wiele z nich ma swoje specyficzne zastosowanie. Przedstawimy tu najważniejsze z nich.

Wagi liczące

Wagi liczące są bardzo podobne do tych, które widzimy w handlu detalicznym. Wyróżniamy wiele ich podtypów – jak choćby wagi licząco-sumujące czy wagi precyzyjne. Jednak większość z nich wygląda podobnie: płaska powierzchnia do położenia towaru, wyświetlacze oraz odpowiednie przyciski.

Główne zastosowanie takich wag w przemyśle jest nieco inne niż w przypadku wag sklepowych. Dzięki takim wagom możemy bardzo szybko policzyć ile elementów danego rodzaju mamy na stanie. Wystarczy zważyć, np. jedną nakrętkę, a następnie wszystkie jakie mamy na magazynie – waga precyzyjnie wyświetli liczbę elementów, jakie się na niej znajdują. Wysoką przydatność tej cechy potwierdzi każdy, kto musiał liczyć dużą liczbę drobnych towarów.

Wagi ogólne

Wagi ogólne to jeden z podstawowych rodzajów wag. Ich celem jest podanie wagi znajdujących się na niej towarów. W odróżnieniu od wagi kuchennej – wagi techniczne ogólne można legalizować, pamiętając, że legalizacja ma określony czas ważności, po którym należy ponownie dokonać legalizacji.

Waga ogólna niekoniecznie ogranicza swoją funkcjonalność do samego ważenia. Często ma też wbudowane przydatne funkcje dodatkowe, jak choćby baza danych obejmująca setki produktów.

Wagi przenośne

Wagi przenośne jak sama nazwa wskazuje sprawdzą się najlepiej tam, gdzie musimy zmieniać ich lokalizację. Przykładem wagi przenośnej jest choćby bardzo mała i precyzyjna waga do odmierzania niewielkich ciężarów OHAUS YA501, wykorzystywana w jubilerstwie. Ze względu na niewielki rozmiar instalacja takiej wagi w jednym miejscu ma niewielki sens, ale jako waga przenośna sprawdzi się doskonale.

Wagi hakowe (wiszące)

Ten rodzaj wag jest charakterystyczny dzięki sposobowi montażu i użytkowania.  Zamiast umieszczać je na płaskiej powierzchni, wieszamy je. Często również ważone towary, zamiast kłaść na szali – podwieszamy na haku wagi. Czasem stosuje się podwieszaną na haku półkę, na której kładziemy towar, jednak zasada działania pozostaje taka sama. Dzięki temu możliwe jest szybkie i łatwe zważenie towarów o dużym gabarycie i nieregularnym kształcie. Szczególnie cenione jest to np. w masarniach, gdzie zastosowanie ma specjalistyczna waga do ważenia półtusz np. FAWAG TP-150/1. Zastosowań jest oczywiście więcej, niektóre modele są popularne wśród wędkarzy i Kół Polskiego Związku Wędkarskiego, umożliwiając łatwe zważenie pojedynczych ryb jak i całego połowu.

Dużą zaletą wag wiszących jest ich mały rozmiar, dzięki czemu można je przenosić. Często spotykamy w nich zasilanie akumulatorowe, które umożliwia ważenie z dala od źródła prądu.

Wagi platformowe

Wagi platformowe to na ogół solidne, płaskie wagi techniczne, przystosowane do ważenia ciężkich towarów. Również rozmiar ważonych towarów może być większy niż na tradycyjnych wagach, tym bardziej, że w wielu z nich możliwe jest oddalenie modułu od wyświetlacza, który normalnie mógłby zostać zasłonięty przez ważony towar.

Wagi mechaniczne

Większość nowoczesnych wag to wagi elektroniczne. Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami lub też przez bardzo długi okres będziemy musieli korzystać z wagi w miejscu, gdzie jest problem z energią elektryczną to można użyć tradycyjnych wag mechanicznych. Wykorzystują one odważniki lub system sprężyn.

Praca z wagą mechaniczną jest nieco trudniejsza. Tracimy sporo funkcjonalności jakie mogłaby dać elektronika, ale w niektórych przypadkach korzystanie z niej może być uzasadnione.

Wagi samochodowe mobilne

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kategorii - wagach samochodowych mobilnych. To najbardziej wytrzymałe urządzenia z naszego zestawienia. Pozwalają ważyć całe samochody – i to razem z ładunkiem. Dzięki temu łatwo można zweryfikować czy np. ciężarówka nie jest przeładowana. Taka waga może wytrzymać obciążenia rzędu kilkudziesięciu ton, zachowując przy tym dużą dokładność.

Tagi: wagi
Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen