Rodzaje termometrów gastronomicznych

Autor     paź 24, 2017     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Rodzaje termometrów gastronomicznych

Lokale gastronomiczne i zaplecza zakładów, w których produkowane są różne rodzaje żywności, wiążą się z koniecznością zastosowania specjalistycznych mierników temperatury, które będą określać ciepłotę i wilgoć szykowanych tam wyrobów. Odpowiedzią na wyzwania, z jakimi zmagają się ludzie odpowiedzialni za jakość przygotowywanego jedzenia, są termometry gastronomiczne.

Znaczenie termometrów gastronomicznych

Termometry gastronomiczne są szczególnym rodzajem miernika temperatury. Zazwyczaj ich głównym zadaniem jest mierzenie temperatury konkretnej potrawy lub dania. Doskonale sprawdzają się w lokalach gastronomicznych o różnym profilu działalności — w restauracjach, bufetach, barach szybkiej usługi pizzeriach czy kawiarniach. Opisywane termometry pokazują temperaturę, której określenie jest konieczne do tego, by przygotować smakowitą potrawę, np. sprawdzając, czy olej jest na tyle gorący, by smażyć na nim mięso. Co ciekawe, termometry kuchenne, nadają się do pomiaru zarówno ekstremalnie wysokich, jak i skrajnie niskich temperatur. Ich zakres może obejmować od -50 do 300 stopni Celsjusza. Dzięki tej unikatowej właściwości mogą one być wykorzystane do pomiaru ciepła konkretnej potrawy lub przekąski.

Kategorie termometrów gastronomicznych ze względu na metodę odczytywania wartości ciepła

Ze względu na sposób, w jaki odczytywana jest mierzona temperatura, termometry kuchenne dzieli się na dwa typy — termometry elektroniczne oraz termometry standardowe. W przypadku pierwszych temperatura jest wyświetlana za pomocą kolorowych cyfr na czarnym tle, w przypadku drugich — za pomocą wskazówek przymocowanych do tarczy.

Popularnym kryterium systematyzacji termometrów gastronomicznych jest technika pomiaru temperatury, którą one implikują.

Termometry z sondą stałą w postaci iglicy są przeznaczone — jak sugeruje nazwa — do określenia temperatury potraw, w których jest umieszczany szpikulec. Wspomniana sonda jest starannie wykonana, a do jej wytworzenia używana jest zazwyczaj stal nierdzewna. Nieco odmiennym rozwiązaniem są termometry z sondą składaną, która ma postać przewodu służącego do pomiaru ciepła różnorakich dań. W ten sposób możliwe jest precyzyjne ustalenie temperatury przygotowywanego dania bez ryzyka doznania dotkliwych poparzeń na skutek kontaktu z gorącymi oparami. Takie innowacyjne akcesoria stanowią więc nieocenioną pomoc dla kucharzy i innych członków personelu gastronomicznego. Często spotykanym przykładem termometrów z sondą są termometry do steków.

Dla bardziej wymagających osób, których zadania gastronomiczne są pełne wyzwań, idealną opcją są termometry bezdotykowe, zwane inaczej pirometrami. Kluczowym elementem konstrukcji wspomnianych urządzeń jest wskaźnik laserowy, który umożliwia dokładne wskazanie obiektu, a następnie zmierzenie jego temperatury poprzez zbadanie natężenia promieniowania podczerwonego. Termometry bezdotykowe są pożytecznym udogodnieniem w sytuacjach, kiedy konieczne jest zachowanie sterylnej higieny bądź bezpośredni kontakt człowieka z przygotowywaną żywnością może być źródłem niebezpiecznych urazów. Co istotne, bezdotykowe pirometry badają nie tylko powierzchowną temperaturę, ale także tą, która występuje wewnątrz danego wyrobu. Dzięki temu dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wyroby spożywcze były długotrwale poddawane wpływowi nadzwyczajnych temperatur, czyli na przykład w chłodniach i piekarniach.

Osobną kategorią, którą wyodrębnia się wśród specjalistycznych urządzeń, jakimi niewątpliwie są termometry kuchenne, są termo-higrometry. Wykazują one imponującą wszechstronność, kwantyfikując nie tylko temperaturę, ale również wilgotność powietrza.




Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen