Warunki techniczne lokalu gastronomicznego

Autor     kwi 11, 2018     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Warunki techniczne lokalu gastronomicznego

Własny lokal gastronomiczny to biznes, na który bardzo często decydują się początkujący przedsiębiorcy. Nie znaczy to jednak, że branża należy do łatwych. Gastronomia wymaga wielu wyrzeczeń, świetnej organizacji pracy i znajomości prawa. Ponadto, należy pamiętać, że, aby lokal otrzymał wszelkie pozwolenia i mógł funkcjonować, przynosząc zysk - powinien spełnić podstawowe warunki techniczne lokalu gastronomicznego. Są one jasno określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury [czy można podać link lub przynajmniej numer rozporządzenia].

Wysokość sufitu

Jeśli chodzi o kuchnię, odległość sufitu od podłogi musi wynosić co najmniej 3,3 metra. Możliwe jest jednak obniżenie wysokości do maksymalnie 2,5 metra, w wypadku zastosowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, czy klimatyzacji. Wymaga to jednak pozwolenia Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Zarówno ściany, jak i sufity w pomieszczeniach gastronomicznych powinny być w jasnych kolorach, bez uszkodzeń i szczelin. Dolna część ścian korytarza do wysokości 1,5 m od podłogi musi być zmywalna. Pomieszczenia, w których znajduje się kuchnia nie mogą znajdować się poniżej poziomu terenu otaczającego budynek. Może więc pojawić się problem z urządzeniem kuchni w piwnicy. Obniżenie poziomu podłogi jest możliwe, jednak również wymaga specjalnych pozwoleń.

Oświetlenie lokalu gastronomicznego

Warunki techniczne lokalu gastronomicznego określają również oświetlenie, które powinno być naturalne. Najprościej osiągnąć ten efekt, gdy stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi wynosi co najmniej 1:8. Zdarzają się lokale, oświetlone sztucznym światłem. Wymaga to jednak zgody Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wydanego w porozumieniu z Okręgowym Inspektorem Pracy.

Prawo pracy, a warunki techniczne lokalu

Kolejny przepis wiąże się bezpośrednio z prawem pracy. W pomieszczeniach, w których pracownicy przebywają nieprzerwanie, czyli dłużej niż 4 godziny w ciągu doby (np. w kuchni głównej) musi być zapewnione wyłącznie naturalne oświetlenie.

Sprzęt i jego użytkowanie

Wymagania dotyczące narzędzi i sprzętu również są ściśle określone. Wszystkie używane w lokalu gastronomicznym narzędzia: noże, deski, maszyny gastronomiczne czy meble ze stali nierdzewnej, które mają bezpośredni kontakt z żywnością muszą spełnić podstawowy warunek sanitarny, czyli posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Muszą być również w dobrym stanie technicznym, bez uszkodzeń, śladów rdzy, czy zabrudzeń.

Przepisy dotyczące małej gastronomii

Jeśli chodzi o punkty małej gastronomii - muszą one również spełniać ściśle określone wymogi sanitarne. Powinien być w nich dostęp do bieżącej wody, zarówno zimnej, jak i ciepłej oraz wyposażenie typu: mydło, ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka do rąk.

Wymogi sanitarne określają również, że zapas odzieży i obuwia roboczego, a także środków ochrony indywidualnej musi być przechowywany w różnych miejscach. W punktach małej gastronomii muszą znajdować się także sprzęty i środki do utrzymania czystości w pomieszczeniach, odpowiednio oznaczone i przechowywane w oddzielnej szafie. Podstawowym wyposażeniem przyczepy czy niewielkiego lokalu gastronomicznego powinien być również zlewozmywak dwukomorowy.

Jeśli zamierzamy zająć się gastronomią - w pierwszej kolejności skonsultujmy się z architektem. Specjalista w zakresie projektowania lokali gastronomicznych pomoże nam zaplanować remont lub budowę.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen