Czyszczenie stali nierdzewnej w gastronomii

Autor     lip 8, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii , Porady    0 Komentarzy
Czyszczenie stali nierdzewnej w gastronomii

Stal nierdzewna to materiał, który posiada wiele zalet. Jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia i wilgoć, a przy tym bardzo łatwo ją wyczyścić, co sprawia, że bardzo często wykorzystuje się ją w branży gastronomicznej. Zachowanie wysokich standardów higieny jest bardzo ważne podczas prowadzenia działalności, w której pracuje się na produktach spożywczych, a następnie podaje je klientom. To dlatego ze stali nierdzewnej tworzy się meble gastronomiczne, urządzenia, blaty i akcesoria. Jeśli chcemy mieć pewność, że długo nam posłużą należy o nie dbać i odpowiednio je konserwować. Jednym z ważniejszych elementów jest prawidłowe czyszczenie stali nierdzewnej.

Meble ze stali nierdzewnej - trwałe i higieniczne

Meble ze stali nierdzewnej wykorzystuje się w praktycznie każdej profesjonalnej kuchni gastronomicznej. Tak powszechne zastosowanie tego materiału wynika z kilku czynników. Jest dość lekki, a więc wykonane z niego meble łatwo przenosić, gdy zaistnieje taka potrzeba. Kolejną kwestią jest wytrzymałość stali. Praca na kuchni jest dość intensywna, cały czas meble i sprzęty są otwierane i zamykane, na blatach wciąż przygotowuje się produkty, często przy użyciu ostrych narzędzi i często też mają one kontakt z wodą. Meble wykonane choćby z najtwardszego drewna bardzo szybko zaczęłyby gnić, a na ich powierzchni pojawiłyby się rysy. Stal nierdzewna jest natomiast odporna na uszkodzenia mechaniczne i intensywne użytkowanie. Nie grozi jej również korozja, na którą szczególnie są narażone sprzęty gastronomiczne, gdyż często oddziałuje na nie woda, wilgoć i kwasy, np. z owoców. Jednak najważniejszą kwestią jest fakt, że meble ze stali nierdzewnej łatwo utrzymać w czystości. Na ich powierzchni nie namnażają się bakterie, więc jesteśmy pewni, że przygotowywane produkty żywnościowe są bezpieczne do spożycia. Łatwość czyszczenia oznacza również to, że możemy wykonać to szybko, a więc pracownicy nie tracą czasu na przygotowanie kuchni do pracy, tylko mogą zająć się swoimi głównymi zadaniami.

Prawidłowe czyszczenie stali nierdzewnej w gastronomii

Stal nierdzewna ma gładką powierzchnię, którą w dodatku nie tak łatwo zarysować. Nie ma więc zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud i bakterie. W konserwacji mebli ze stali nierdzewnej najważniejszy jest sam początek ich użytkowania. To wtedy bowiem tworzy się na jej powierzchni warstwa pasywna, która stanowi barierę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą zaszkodzić stali. Do czyszczenia wystarczą delikatne materiały, jak miękka ściereczka lub gąbka, które należy zamoczyć w wodzie z detergentem lub octem. Nie można stosować szorstkich akcesoriów czyszczących. Wełna czyszcząca, druciane szczotki lub stalowe poduszki czyszczące są absolutnie zakazane. Również sama technika czyszczenia ma znaczenie. Meble należy myć wzdłuż szlifów produkcyjnych, które powstają na powierzchni stali. Istnieją substancje, które są szkodliwe dla stali, dlatego nie powinna mieć ona nigdy kontaktu z wybielaczem, środkiem do czyszczenia srebra lub rozcieńczonym kwasem solnym. Jeśli chcemy mieć pewność, że substancja, której używamy jest bezpieczna dla stali, warto zdecydować się na specjalnie do niej przeznaczone środki do czyszczenia. Po umyciu mebli, należy je jeszcze zastosować nabłyszczacz i je wypolerować, co wykonujemy niewielką ilością profesjonalnego produktu, który jest przeznaczony do polerowania stali. Należy pamiętać, że to zadanie również wykonujemy wzdłuż szlifów produkcyjnych. Dzięki prawidłowo wykonanej konserwacji, nasze meble gastronomiczne posłużą nam przez długi czas.

Przeczytaj również o prawidłowym sprzątaniu kuchni gastronomicznej.

Powiązane produkty

Powiązane posty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: