Jakie są rodzaje wag laboratoryjnych?

Autor     wrz 9, 2019     Home , Porady    0 Komentarzy
Jakie są rodzaje wag laboratoryjnych?

Waga to urządzenie pomiarowe badające masę substancji. Szczególne zastosowanie ma w naukach takich jak chemia, farmacja czy medycyna. W myśl zasady "wszystko jest trucizną i nic nią nie jest, zależy od dawki" substancje muszą być dokładnie odmierzane, ponieważ zbyt małe dawki są nieskuteczne, a zbyt duże mogą zagrażać życiu lub zdrowiu. Dlatego na rynku pojawia się coraz to nowsze rodzaje wag laboratoryjnych, które są bardziej precyzyjne niż starsze typy i pozwalają na dokładniejszy pomiar. Wagi laboratoryjne dzieli się ze względu na ich precyzyjność oraz nośność.

Wagi techniczne

Dokładność takiej wagi to 0,1 grama a nośność wynosi 10 kilogramów. W zależności od potrzeb wyróżnia się wagi stacjonarne oraz przenośne. Istnieją także wagi wiszące lub kieszonkowe. Dużą zaletą wag technicznych jest prostota i wykonywanie szybkich pomiarów. Najczęściej takie wagi stosuje się w laboratoriach przemysłowych.

Wagi analityczne

Dokładność wynosi 0,01 grama a nośność to 1 kilogram. Jest to waga bardzo czuła i precyzyjna. Zwykle stosuje się ją do pomiarów małych ilości substancji. Waga analityczna zbudowana jest na zasadzie dwustronnej dźwigni równoramiennej, zazwyczaj mechanizm wagi jest obudowany szkłem. Ten rodzaj wagi jest znacznie bardziej zaawansowany, dlatego najczęściej stosują go farmaceuci. Dodatkową zaletą jest ochrona przed działaniem czynników zakłócających pomiar.

Wagi półmikroanalityczne

Waga mierzy z dokładnością do 0,001 grama, a nośność wynosi 1 kilogram. Układ ważenia jest ultradokładny i nowoczesny. Obudowa z tworzywa zapewnia zabezpieczenie przed czynnikami niekorzystnymi, które mogłyby wpłynąć na wynik. Ten rodzaj wagi zapewnia kilka funkcji takich jak: ważenie procentowe, ważenie dynamiczne czy nawet sumowanie. Możliwe jest także połączenie urządzenia z drukarką oraz komputerem.

Wagi mikroanalityczne

Dokładność wynosi 0,0001 grama, a nośność to 100 gram. Jest to waga niesamowicie czuła, zaletą jest powtarzalność pomiarów. Najczęściej w wagę wbudowane są czujniki temperatury oraz ciśnienia. Dodatkowo pojawia się też funkcja wyznaczania gęstości. Wagę można połączyć z komputerem i z drukarką.

Wagi ultramikroanalityczne

Pomiary odbywają się z dokładnością do 0,00001 grama lub więcej a nośność urządzenia wynosi około 10 gram. Jest to jak dotąd najbardziej drobiazgowa i dokładna waga laboratoryjna. Ma wbudowane czynniki pomiarowe, mierzy też gęstość. To urządzenie stworzone jest za pomocą najnowszych technologii, posiada dodatkowe funkcje pomiarowe, umożliwia też uzyskanie rzetelnych danych, które mogą zostać wprowadzone do komputera.

Tak więc mamy szeroki wybór urządzeń pomiarowych. Stare rodzaje wag laboratoryjnych odeszły już dawno do lamusa. Teraz królują wagi elektroniczne, z dużą dokładnością pomiarów i połączone z komputerem. Waga wadze nierówna, zatem kluczowa jest wiedza czy dana waga będzie pasować do masy i typu mierzonej przez nas substancji. Jest to bardzo ważne, wszak praca laboranta bez wagi jest praktycznie niemożliwa, zwłaszcza przy produkcji leków.

Przeczytaj również na temat Clean Room w laboratorium.

Powiązane produkty

Zapytaj eksperta

4.8 /5
23 ocen