Czym jest restauracja slow food?

Autor     wrz 16, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Czym jest restauracja slow food?

Życie w pośpiechu, brak czasu dla siebie i rodziny, zaniedbywanie codziennego jadłospisu – opis ten dotyczy wielu z nas. Tego typu nawykom sprzyja szybkie tempo życia, narzucane przez kulturę masową i postępującą globalizację. Restauracje typu fast food szturmem podbiły rynki gastronomiczne na całym świecie i są stałym elementem kulinarnej przestrzeni publicznej. Coraz więcej członków społeczeństwa zauważa jednak ich negatywny wpływ na zdrowie. Tym, co ma szansę położyć kres fast foodom, jest restauracja slow food, czyli ich kompletne przeciwieństwo. Jakie są założenia tej idei, co zaserwują nam hołdujące jej punkty gastronomiczne i czy opłaca się w nie inwestować? Przedstawiamy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Idea slow food i jej zasady

O slow food świat usłyszał po raz pierwszy jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wówczas zrodził się ruch o tej samej nazwie. Wszystko zaczęło się od protestu przed jedną z restauracji należącej do amerykańskiej sieci fast food w Rzymie. Ruch szybko stał się międzynarodową organizacją, do której dziś należą dziesiątki tysięcy restauratorów i miłośników kuchni. Filozofia slow food opiera się na trzech podstawowych założeniach:

  • Zdrowe i smaczne jedzenie dobrej jakości,

  • Proces produkcyjny, który nie szkodzi środowisku,

  • Uczciwe ceny dla konsumentów i sprawiedliwe warunki dla producentów.

Członkowie organizacji sprzeciwiają się życiu w pośpiechu i hołdują zasadzie czerpania przyjemności z drobnych rzeczy. Powolne delektowanie się posiłkiem to doskonały początek zmian na lepsze.

Nowy wymiar gastronomii

Misją slow food jest powszechny dostęp do restauracji, serwujących zdrowe dania, najczęściej oparte na lokalnych produktach. Zadaniem właściciela tego typu punktu gastronomicznego jest zaoferowanie przystępnych cen klientom, przy jednoczesnym zapewnieniu godnej zapłaty pracownikom oraz dostawcom żywności. Ci ostatni powinni z kolei dokładać wszelkich starań, aby procesy produkcyjne były w pełni ekologiczne. Restauracja slow food nie musi być organiczna ani wegańska. W jej menu nie może jednak znaleźć się mięso, pochodzące z produkcji masowej. Rośliny, z których powstają posiłki, muszą być z kolei uprawiane bez pestycydów lub przy ich znacznym ograniczeniu.

Restauracja slow food i jej wyposażenie

Standardowa pozycja w menu każdej restauracji, działającej w imię zasady slow food, składa się z sezonowych produktów, pozyskiwanych od lokalnych firm. Im krótszą drogę żywność pokonuje, zanim trafi na nasze stoły, tym lepiej dla środowiska. Jeśli chodzi natomiast o wyposażenie wnętrza tego typu placówki, podczas jego kompletowania również warto wziąć pod uwagę względy ekologiczne. To kolejna okazja do wsparcia małych, lokalnych firm, jak rodzinne zakłady stolarskie. W kuchni najlepiej sprawdzą się natomiast meble ze stali nierdzewnej, które nie tylko służą utrzymaniu czystości, lecz także są długoletnią inwestycją. Nie należy zapominać również o podstawowych urządzeniach gastronomicznych, dostosowanych do rodzaju dań, które będą serwowane w lokalu.

Inwestycja w przyszłość

Wielu przyszłych restauratorów zastanawia się, czy założenie restauracji slow food to dobry kierunek. Biorąc pod uwagę obecny obraz rynku gastronomicznego, wydaje się, że jest to trafiona inwestycja. Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta z dnia na dzień. Coraz więcej osób segreguje odpady, rezygnuje z plastikowych opakowań i zwraca uwagę na swój jadłospis. To właśnie te osoby najprawdopodobniej w przyszłości zostaną klientami lokali slow food. Jako że ich grono regularnie się powiększa, wzrasta potrzeba obecności tego typu restauracji w przestrzeni publicznej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat idei slow food, wejdź na stronę polskiego stowarzyszenia SlowFood.pl.

Powiązane produkty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: