Obsługa krajalnicy na przykładzie krajalnicy Ma-Ga 612p

Autor     sty 21, 2019     Home , Rozwiązania dla gastronomii    0 Komentarzy
Obsługa krajalnicy na przykładzie krajalnicy Ma-Ga 612p

Obsługa krajalnicy nie jest skomplikowana, wymaga jednak przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa i pamiętania o kilku sprawach. Jak przygotować ją do codziennej pracy i bezpiecznie wymienić podstawowe elementy?

Sprawdzenie jak posuwa się stół podawczy

Jeśli podczas przetaczania stołu czujemy opory, należy posmarować je olejem technicznym. W tym celu blokujemy go ustawiając grubość plastra na 0 i dociągając wózek do początku prowadnicy, aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku zatrzasku.

Wprowadzamy smarowidło w dwóch punktach - dolnej i górnej części szyny, tuż za zablokowanym stołem. Niewielką ilość środka smarującego możemy dodać również przy prowadnicy popychacza.

Ostrzenie krajalnicy

Aby naostrzyć tarczę tnącą, należy zwolnić ostrzałkę. Po odskoczeniu do góry, przesuwamy ją do przodu, opuszczamy na dół i blokujemy śrubą znajdującą się na jej tyle.

Ostrzenie następuje po uruchomieniu maszyny i zbliżeniu kamienia do krawędzi noża za pomocą przycisku znajdującego się na obudowie ostrzałki. Najpierw wykorzystujemy pierwszy kamień, a następnie drugim wygładzamy. Ostrość powierzchni tnącej sprawdzamy np. na kartce papieru.

Czyszczenie urządzenia

Pierwszym etapem jest zdjęcie wózka. W tym celu, należy go zblokować jak przy smarowaniu, odkręcić pokrętło i podnieść do góry.

Druga czynność to zdjęcie osłony noża, pod którą zbierają się zanieczyszczenia. Aby tego dokonać odkręcamy śrubę, znajdującą się z tyłu maszyny na środku wysokości tarczy, a następnie odsłaniamy nóż. Czyszczenie można wykonać za pośrednictwem wilgotnej ścierki. Nie lejemy wody, a w szczególności uważamy na łożyskowanie, ponieważ pod wpływem wilgoci może zacząć korodować i ulec uszkodzeniu.

Trzecia czynność to czyszczenie ostrzałki. Możemy ją ściągnąć, odkręcając śrubę i całkowicie zwalniając. Następnie podnosimy i myjemy w środku.

Z tyłu należy również zdjąć odrzutnik plastra, przymocowany jedną śrubą. Całą maszynę myjemy wilgotną ścierką.

Wymiana noża

Nóż z czasem się zużywa do takiego stopnia, że nie możemy już go ostrzyć. W celu wymiany:

  • Luzujemy ostrzałkę i ściągamy osłonę noża odkręcając śrubę.

  • Wykręcamy 4 śruby znajdujące się przy osi noża i bardzo ostrożnie go wyciągamy.

Przy okazji wymiany należy skontrolować powierzchnię łożyskowania. Powinna być bezwzględnie czysta, ponieważ zanieczyszczenia mogą powodować bicie noża i nierówne krojenie plastra.

Składamy krajalnicę w odwrotnej kolejności poczynając od noża, poprzez osłonę, kończąc na zablokowaniu ostrzałki.

Nowy nóż również trzeba naostrzyć. Jeśli po wymianie będzie zachodził na płytę oporową, należy dostosować go odkręcając kluczem '19' śrubę w dolnym rogu płyty od strony noża. Zyskujemy wtedy możliwość jej regulacji. Szczelinę ustawiamy na 1-2 mm. Blokujemy płytę dokręcając śrubę.

Nóż należy wymienić, jeśli jego średnica zmniejszy się do 290 mm (standardowo ma ok. 300 mm). Wraz z tarczą tnącą wymieniamy kamienie ostrzące, ponieważ zużyty nóż ma inny kąt ostrzenia i do niego wycierają się kamienie.

Wymiana kamieni ostrzących

Wymiany kamieni możemy dokonać w następujących krokach:

  • Luzujemy śrubę blokującą.

  • Odkręcamy osłonę kamieni, a następnie oba kamienie.

  • Wkładamy nowe zwracając uwagę, żeby we właściwych miejscach umieścić każdy z nich.

  • Miejsca sprężyn smarujemy olejem.

Obsługa krajalnicy - najczęstsze błędy

Do najczęstszych błędów należą:

1. Smarowanie krajalnic olejem jadalnym - chwilowo może zadziałać, ale po niedługim czasie olej gęstnieje. Wtedy wymaga ona serwisowania.

2. Mycie krajalnicy polewając wodą - podzespoły mogą korodować.

3. Próba zdjęcia stołu bez jego blokady - blokujemy ustawiając grubość plastra na 0 i dociągając go do początku prowadnicy.

Powiązane produkty

Powiązane posty

Odpowiedz

* Imię:
* E-mail: (niewidoczny)
   Strona WWW: (URL z http://)
* Komentarz: